Važnost hermetičke konstrukcije posljednjih je godina iznimno porasla. I to je logično, malo je primjena koje imaju tako veliki učinak na ovojnicu zgrade i unutarnju klimu za istu investiciju. Zrakonepropusna gradnja postala je sastavni dio svake energetski učinkovite (re)gradnje. NZE domovi, BENOvations, Passive Houses, itd. svi se oslanjaju na visokokvalitetnu ovojnicu zgrade kako bi se smanjili energetski zahtjevi. Ali što je zapravo zrakonepropusnost i što ona nije? U ovom članku objašnjavamo razliku između 2 pojma koji se često koriste naizmjenično ili netočno kao sinonimi.

"MATERIJALI KOJI NE PROPUŠTAJU PARU UVIJEK SU NEPROPUSNI ZA ZRAK, ALI MATERIJALI KOJI NE PROPUŠTAJU PARU NISU UVIJEK NEPROPUSNI ZA PARU!"

Što su zrakonepropusnost i paronepropusnost?

Zrakonepropusnost je stupanj do kojeg materijal zadržava zrak. Ako materijal nije zrakonepropustan, zrak može curiti kroz sitne pukotine, pukotine ili rupe u materijalu zbog razlika u tlaku zraka (= vjetar). Zamislite samo PU pjenu s otvorenim ćelijama koja nije hermetička. Kod hermetičnosti nema stupnjevanja, nešto je hermetičko ili nije. Važno je zapamtiti da se zrak kreće kroz 'pukotine' u materijalu.

Saznajte više o zračnoj nepropusnosti

Gustoća pare je mjera u kojoj se materijal opire transportu (vodene) pare kao rezultat razlike u tlaku zraka. Tipično, materijali se mogu klasificirati u 3 klase paronepropusnosti. Samo je nekoliko materijala potpuno paronepropusno (staklo, aluminij). Svi ostali materijali su parna brana ili paropropusni. Stupanj gustoće pare za materijal (npr. OSB drvo) izražava se određenom µ vrijednošću, za proizvod određene debljine (npr. OSB ploča debljine 18 mm) gustoća pare se izražava Sd- vrijednošću (također nazvana µ d vrijednost). Najveća razlika kod zrakonepropusnosti je u tome što se para sama prenosi kroz materijal (= difuzija pare), a ne (samo) kroz prekid u tom materijalu.

Saznajte više o zaštiti od vlage

dampdicht

IZBJEGAVAJTE NAKUPLJANJE VLAGE U KONSTRUKCIJI

Vlaga se neprestano proizvodi u zgradi i budući da je tlak zraka u zatvorenom prostoru obično viši nego vani, vodena para u unutarnjem zraku pronaći će put van. Pravilno podešen ventilacijski sustav odvest će višak vlage iz zraka van ako je vlažnost previsoka (= kada u zraku ima previše vodene pare). Unatoč tome, u zraku će i dalje biti vlage. Ova vlaga će pronaći svoj izlaz kroz konstrukciju. Na koji se način uklanja vlaga prisutna u unutarnjem zraku u konačnici nije bitno, bitno je da se vlaga ne može nakupljati u konstrukciji (izolacijskom sloju) i da ne dolazi u dodir s hladnim vanjskim zrakom. U potonjem slučaju, vodena para će se istaložiti kao kondenzacija i u konačnici dovesti do vlage, plijesni i zdravstvenih problema. Prijenos vlage nije problem, potrebno je izbjegavati nakupljanje vlage u konstrukciji.

Šteta koja može nastati zbog prijenosa pare konvekcijom (= kretanje zraka zbog razlika u temperaturi/gustoći zraka) obično je znatno veća nego kod prijenosa pare difuzijom (= kretanje pare kroz materijale). Prekid u zrakonepropusnom sloju (propuštanje zraka) od 2 x 2 cm omogućuje do 100 puta više vodene pare da prodre u konstrukciju (i izolacijski sloj) nego kroz difuziju pare. Nedostatak zrakonepropusnosti stoga može uzrokovati mnogo više problema nego nedostatak paronepropusnosti. Zato je zrakonepropusnost ključna i ostaje važnija od paronepropusnosti!

Osim toga, gustoća zraka pruža veću udobnost (eliminaciju propuha, bolju akustiku i bolju toplinsku izvedbu izolacije), uštedu energije (grijani zrak ostaje unutra, a hladan vani) i sprječava probleme s plijesni i kondenzacijom (jer vlažan unutarnji zrak ne može proći kroz konstrukciju da se tamo ohladi i kondenzira).

OPTIMALNO RJEŠENJE SA SUSTAVOM PROZORA SOUDAL

Sa sustavom Soudal Window System (SWS), preporučujemo nanošenje kontinuiranog sloja za zaštitu od zraka i pare s unutarnje strane (topla strana) spoja prozora i sloja otpornog na kišu i paropropusnog sloja s vanjske strane (hladna strana). Izolacijski sloj mora teći bez prekida između ova 2 sloja za cijelu ovojnicu zgrade.

damptransport